Pazarlama deyince aklımıza sadece geleneksel medyanın geldiği günleri geride bıraktık. Dijital pazarlamanın önemi gün geçtikçe artmakta. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile de çoğu kişi artık sosyal medya uzmanı. Peki gerçekten sosyal medya uzmanı olmakiçin sadece akıllı bir telefona sahip olmak yeterli mi?

Konusunda eğitimli sosyal medya ajansıyla çalışmaktansa kendi sayfalarının yönetimini yapan firmaların en çok yaptıkları hatalar neler? İşte tüm işletmeleri ilgilendirecek en çok tekrarlanan hataları sizler için derledik.

Pazarlama Stratejisini Belirlemeden Sosyal Ağlarda Yer Almak Doğru Mu?

İşletmelerin başlangıçta kendilerine bir pazarlama rotası belirlemeleri ardından sosyal medya planlaması yapmaları gerekmektedir. Firma için en uygun kitleyi belirlemek hem zaman hem emek tasarrufu sağlayacaktır. Bununla birlikte belirlenen hedef kitle paylaşımların içeriğinin de doğru belirlenmesinin yoludur.

Hedef kitle belirlenmeden her türlü mecrada bulunmak işletmeye herhangi bir fayda sağlamaz. Örneğin, bilişim sektöründe hizmet veren bir firmanın snapchat’te yer alması sadece zaman kaybıdır.

Yeterince Yaratıcı Olamamak

Sosyal medya hesapları kullanıcıya yeni bilgiler vermeli ve görsel bir zevk tattırmalıdır. Firmanın sadece kendi reklamına odaklanması, sadece kendi kampanyalarını tanıtması ya da hazır bilgilerle kopyala-yapıştır tarzı içerikleri sanal ağ okyanusunda sınırsız seçenekleri olan takipçiler üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.

Takipçi Satın Almak Önemli Mi?

Dijital medyada hedef kitleye ulaşmak zaman alan bir eylemdir. Bu işin kısa yolu maalesef yoktur. Üstelik sadece takipçi sayısının yüksek olmasının işletme açısından herhangi bir önemi yoktur.1 milyon takipçisi olan ancak hiçbir paylaşıma katkı göstermeyen sayfayla etkileşim halinde olmayan bir kitle yerine 10 bin kullanıcılı ancak etkileşim halindeki takipçi daha değerli ve hedeflenen takipçidir.

Yazım Kurallarına ve Diline Önem Vermeden Paylaşımlar Hazırlamak

Bu kurallara dikkat etmeden hazırlanan içerikler firmayı hedef kitlenin zihnindeki profesyonellik algısından uzaklaştırır.

Yapılan Paylaşımlarla İlgili Hashtag’ler Oluşturmamak

Araştırılmadan konulan ya da hiç konulmayan hashtag’ler yazının yayılmasını ve dolayısıyla etkileşim yaratmasını engeller. Ancak bu hashtag’lerin analizi iyi yapılmalı ve içerik ile alakalı olanlar seçilmelidir. Hiç kullanılmayan hashtag’ler gibi yanlış belirlenen hashtag’ler yazının viral olması konusunda herhangi bir yarar göstermeyecektir.

Sadece Sosyal Medyada Yer Almanın İşletmelerin Tanıtımına Yeterli Olduğu Düşüncesi

Sosyal medyada yer almamak ne kadar büyük eksiklik ise sadece bu mecrada yer aldığı için de tanıtım faaliyetlerini tamamladığını düşünmek yine firmaların yaptığı hatalardan biridir.

Sosyal Medyada Yayınlanan Her Şeyin Görüleceği Düşüncesi

Nasıl ki e-mailimize gelen her maili okumuyorsak, dijital medyada paylaşılan her paylaşımın takipçiler tarafından görülür olması mümkün değildir. Bu paylaşımların görülmesi kullanıcı sayısından çok, aktif kullanıcı sayısı ile doğru orantılıdır. Beğenilen ve yorumlanan her içeriğin görülme şansı artacaktır.

Kullanıcı Yorumlarını Önemsememek

Her kullanıcı, her tüketici, her birey önemsenmek ister. Sorulan soruların cevaplanmaması, takipçilere önemsenmedikleri hissini oluşturacaktır. Başarılı sayfa yönetimi, kullanıcılar ile interaktif bir ilişkiyi gerektirir.

Sosyal Medyada Yer Almak Ancak Hiç İçerik Eklememek

Sanal alemde sadece var olmak tabii ki yeterli değildir. Kullanıcıların, takipçilerin takiplerinin devamlılığı açısından içeriklerin zengin ve özgün olması gerekmektedir. Aktif olarak kullanılmayan hiçbir dijital medya platformunun firmanın tanıtımına herhangi bir katkısı yoktur.

Gereğinden Az Paylaşım Yapmak

Gereğinden çok paylaşım yapmak sıkıcı, beklenenden az yapmak ise kullanıcıyı sayfadan uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. İki uç arasında paylaşımlar yapılmalı ve takipçilerin nabzına göre takip sıklığı belirlenmelidir.

İlginç Bulabileceğiniz Daha Fazla Blog Yazısı